Perlit Nedir?

PERLİT NEDİR? & PERLİT ÇEŞİTLERİ

Ham Perlit Filtre Perliti Tarım Perliti İnşaat Perliti Tekstil Perliti Kriyojenik Perlit

Perlit hâlihazırda dünyanın her yanında bulunabilen doğal bir biçimde oluşan silisli volkanik taşlara verilen genel bir isimdir.Perlitin eşsiz bir özelliği, yumuşama noktasına gelene kadar( 850 - 1150ºC ) ısıtıldığı zaman özgün hacminin 35 misline kadar genleşebilmesidir.Bu genleşme süreci ham kayada bulunan su vasıtası ile olur. Perlit cevheri 850° C ‘ nin (16000° F)  üzerine hızlı bir şekilde ısıtılırsa su buharlaşmaya başlar ve yumuşayan taşın genleşmesine neden olur. Ufak cam gibi kabarcıklar oluşarak genleşmiş perlitin istisnai hafifliğini ve fiziksel özelliklerini meydana getirirler. Perlit  inci taşı anlamına gelen,grinin tonlarında siyaha kadar değişik renklerde camsı volkanik bir kayadır. Bu haliyle perlite HAM PERLİT  denir.Ham perlitin muhtelif ölçülerde kırılıp, değişik aralıklarla eleklerden geçirilerek boyutlandırılmasına TASNİF EDİLMİŞ PERLİT denir.Tasnif edilmiş perlitin yüksek sıcaklıklarda  alev şokunda bünye suyunu kaybederek, patlaması sonucunda tane hacminin yaklaşık 35 misline kadar büyümesi haline  GENLEŞTİRİLMİŞ PERLİT denir.  Genleştirilmiş perlit  kullanıldığı sektöre göre çeşitli  tane boyutu aralıklarında üretilmektedir. 

SEKTÖRDE FAALİYET GÖSTEREN ULUSLARARASİ ORGANİZASYONLAR Perlit üretiminde, teknolojisinde ve tüketiminde dünyanin en önemli ülkelerinin basinda gelen ABD`de kurulmus olan "The Perlite Institute Inc."   kurumsal gelistirme gereklerine bir çözüm olarak tanimlanmakta ve günümüze kadar gerçeklestirdigi çok önemli ve olumlu katkilarla faaliyetlerini sürdürmektedir.

Perlit Enstitüsünün kurulus gerekçeleri söyle özetlenmektedir :

  • Piyasada bir süredir tanindigi, olaganüstü özellik ve avantajlari oldugu halde, güvenilir teknik bilgi, kabul edilmis ticari standartlar ve kamu oyunda yeterli bilgi olmadigi için perlitin kullanim alanlarinda kabul görmesine katki saglamak.
  • Umut verici bir alan oldugu halde yeterince degerlendirilemeyen perlit endüstrisinin parlak bir gelecege sahip olabilmesi için kendi kendine yardim anlayisi içinde esgüdümlü bir çabaya ve sürekli bir kampanyaya zorunluluk bulunmasi.
  • Üretici, sartname ve ürün tanimi hazirlama sorumlulari ile kullanici ve tüketicilerin arastirma ve bilgilenme gereksinimlerinin etkili ve ekonomik biçimde karsilanmasina gerek bulunmasi. 

Genper yıllardır bu organizasyona üye olup dünya’daki tüm perlit üreticileriyle yakın ilişki içerinde dünyadaki yenilikleri yakından takip etmektedir.

Ürün Gruplarımız